ngc-457-400x266
Veći snimci: 800 x 533 i 1600 x 1065 px

Autor fotografije je Zlatko Orbanić

Oprema: TecnoSky APO Triplet 130/900+F/R 0.85
Montaža S.W. NEQ6 Pro
Canon 350 D (modificiran),Iso 800,7×300 Sec.

O

vo je NGC 457, otvoreno zvezdano jato, među ljubiteljima posmatranja noćnog neba poznatije pod imenom Sova (Owl na engleskom). Zabeleženo je i u Koldvelovom katalogu pod brojem 13. Nalazi se u sazvežđu Kasiopeja, a otkrio ga je Viliam Heršel 1787. godine. Od nas je udaljeno 7900 svetlosnih godina. Procene govori da je nastalo pre oko 21 mion godina. U tom jatu postoji oko 150 zvezda od 12-15 magnitude.

Zovu ga i ET, tj. Iti jato, jer neke podseća na simpatičnog lika iz istoimenog SF filma. Dve sjajne zvezde bi po tom tumačenju bile oči vanzemaljca.

Još fotografija Zlatka Orbanića:parada-400

Konjunkcija planeta

..htio sam s vama podijeliti jednu fotografiju od danas kad sam uslikao konjunkciju planeta, gdje sam jedva uspio uloviti i Merkur na fotografijiSunce--Venere--Pjege

Tranzit Venere - Istra 

Još iz Zagonetnog kosmosa

Komentari

  • Baki said More
    Naučnici su zaključili (tako piše u... 1 sat ranije
  • Baki said More
    NGC 612 je sočivo galaksija u... 2 sati ranije
  • marino1 said More
    Hvala ti Jozefe na ovoj vrijednoj... 8 sati ranije
  • Željko Kovačević said More
    Pozadinsko zračenje ostavlja svoj... 9 sati ranije
  • Slavko said More
    Srećan rođendan AM ! Još mnogaja... 1 dan ranije

Foto...