Pre nekoliko nedelja Branko Simonović, jedan iz plejade astronoma sa Kule (AD "Ruđer Bošković, BG), poslao nam je vrlo interesantno, ali i zabrinjavajuće pismo. Kako je ono stiglo u vreme velikih obaveza oko kampa i nakon njega, nismo mogli, sve do sada, da mu poklonimo potrebnu pažnju. Evo šta je napisao Branko:

 

... Da ne odužim objašnjenjima u uvodu mislim da će Vam i ovako biti jasno o čemu se radi. Naime, naišao sam na nešto što je delovalo zanimljivo (pored toga što je i strašno!), bar kao ilustracija za opasne modne trendove. Već će Vama i sam početak otkriti o čemu se radi, a napis u celini govori i više. U pitanju je vest iz Rusije. Ja trenutno nemam vremena da prevedem ceo napis ali Vam niže donosim prevod uvoda, dok ceo tekst na ruskom imate ovde: Православные активисты потребовали запретить астрономию в России.

8852537222 039a30e470 b
Pravoslavni sveštenik blagosilja pripadnike medija neposredno nakon što je blagosiljao raketu Sajuz na Bajkonoru 27. maja 2013. Foto: NASA HQ PHOTO

100 000 POTPISA ZA UKIDANJE ASTRONOMIJE U ŠKOLAMA (Rusija)

Grupa pravoslavnih aktivista namerava da prikupi 100.000 potpisa kako bi se u ruskim školama i univerzitetima zabranila nastava iz astronomije. Po njihovom mišljenju, aktuelni podaci prikupljeni od strane nauke, mogu naškoditi jačanju pravoslavne vere, kao i inih tradicionalnih religija u Rusiji. Najradikalniji potpisnici traže zatvaranje opservatorija i planetarijumah, kao i zabranu prodaje teleskopa sa uvećanjem od 40 puta u Rusiji. 

Evo i originalnog uvodnog teksta:

05.02.2013

Группа православных активистов намерена собрать в Интернете 100 тысяч подписей, чтобы запретить в российских школах и университетах преподавание астрономии. По их мнению, современные данные, собранные наукой, могут нанести вред укреплению православной веры и других традиционных для России религий. Наиболее радикальные подписанты призывают к закрытию обсерваторий и планетариев, а также запрету на продажи в РФ телескопов с кратностью увеличения более 40.

 Komentari  
Danijel Reponj
0 #12 Danijel Reponj 07-08-2013 00:05

Poštovani Milutine, oko nekih se stvari nećemo složiti. Meni na primjer ova slika nikako ne ide "pod kapu" i jako bih se naljutio da mi netko napravi ovo što ova dvojica, rade: http://kremlnews.ru/images/2013_02/own_1502_Month-in-space4-7.jpg Slika se inače nalazi u originalnom članku, a link se nalazi iznad fotografije gore. Meni to uopće nije normalno. I da, ta dvojica nikako ne spadaju u kontekst cijele priče, napisao sam i zašto. No, ako ih je netko zvao tamo da to rade, onda je valjda tako jer sumnjam da bi mogli doći nepozvani. Ne vidim zašto je nedostojno reći da mi se gadi da mi kostimirani likovi u usta guraju križeve i zalijevaju me obilato vodom, u ime nekakvih "viših ciljeva" jer ja u tome ne vidim simboliku bilo čega normalnoga niti vidim u tome "pozitivan odgovor crkve na velicanstvena dela nauke" kako Vi to kažete. Ja vidim samo ono što sam i napisao.

milutin
0 #11 milutin 06-08-2013 21:30
Postovani Danijele, ovaj put mogu da se slozim sa Vama u skoro svemu. Glupost je identicna ma sa koje strane dosla. U Vasem prvom komentaru sve je u redu dok se kritikuju oni sto bi prognali nauku iz obrazovnog sistema, ali videti golemi sraz civilizacija zbog 'kostimiranih likova', tj. svestenika, i krst nazivati 'poslednjim krikom mode' nekog starog vremena, zaista nije dostojno Vas kao coveka koji razmislja, niti ostavlja mogucnost za konstruktivan dijalog. Ta dva svestenika nisu nikog prisilila na prisustvo obredu, niti ih je neko tu silom doveo. Njihovo prisustvo ima visestruku simboliku i dobro je sto je tako. Oni apsolutno predstavljaju svojevrstan pozitivan odgovor crkve na velicanstvena dela nauke, oni nisu protiv nauke iako su 'kostimirani', oni ce da stanu na Vasu i moju stranu kada budemo dizali glas protiv likova koji bi da ukidaju nauku. I ne samo konkretno njih dvojica. Velicanstven pozitivan znak napretka civilizacije u razvoju i negovanju tolerancije i postovanja razlicitosti medju ljudima, po mom skromnom misljenju, predstavlja ova slika na lansirnoj rampi. Tu se ocigledno ne slazemo. Licno, ni po cemu drugom ne delim ljude nego samo po tome da li su ljudi ili neljudi. Na svu srecu, ljudi je znatno vise :-)
Suvise kasno sam zapazio da sam Vase prezime postavio pogresno u upotrebljenom padeznom obliku, ali nije bilo mogucnosti da izvrsim ispravku. Izvinite zbog toga.
Sve najbolje, pozdrav!
Danijel Reponj
0 #10 Danijel Reponj 06-08-2013 10:00
Poštovani Milutine,

mogu se osvrnuti samo na ono što piše u ovome članku, a na to sam i reagirao. Nisam "popljuvao" ničiju crkvu, niti vjeru, boga ili što ja znam što od onoga što ste Vi naveli. Komentirao sam isključivo ono što piše u članku. Da budem precizniji, reagirao sam na, citiram:

"Grupa pravoslavnih aktivista namerava da prikupi 100.000 potpisa kako bi se u ruskim školama i univerzitetima zabranila nastava iz astronomije. Po njihovom mišljenju, aktuelni podaci prikupljeni od strane nauke, mogu naškoditi jačanju pravoslavne vere, kao i inih tradicionalnih religija u Rusiji. Najradikalniji potpisnici traže zatvaranje opservatorija i planetarijumah, kao i zabranu prodaje teleskopa sa uvećanjem od 40 puta u Rusiji. "

Dakle "Grupa pravoslavnih aktivista", nevažno je jesu li pravoslavni, katolički ili neki deseti, želi napraviti to što piše. Na to sam reagirao i u tom pravcu ide ono što sam napisao. Ako su to vjerski aktivisti, a iz članka proizlazi da jesu, onda je moj komentar išao u tom pravcu. Da su politički aktivisti, tada bih reagirao u drugom pravcu. Da skratim:

VJERA NIJE ZNANOST
ZNANOST NIJE VJERA

Jedno s drugime nema nikakve veze. U znanosti nema vjerovanja, a u vjeri nema znanosti nego se sve temelji isključivo na vjerovanju. To što je netko vrhunski znanstvenik, a ide u crkvu i moli se Bogu, njegova je OSOBNA STVAR i tiče se isključivo njega. Ako će tako pronaći svoj mir, inspiraciju ili nešto treće, neka ide, nemam ništa protiv. To je njegovo pravo i tko sam ja da ga osuđujem zbog toga. Imam mnogo prijatelja koji su veliki vjernici i ne pada mi na pamet da im predbacujem zbog toga. Baš kao i onim mojim prijateljima koji su drugačije nacionalnosti od moje, spolne opredjeljenosti ili boje kože. No, da netko od njih traži ovo što je u članku napisano, tada bih reagirao, o itekako bih reagirao. To mi je dužnost i kao čovjeka i kao popularizatora znanosti. Pa sviđalo se to Vama ili ne.

Uostalom, na stranicama Zvjezdarnice bio sam malo opširniji pa ako Vas zanima možete pročitati:
http://www.zvjezdarnica.com/znanost/kontroverze/sraz-i-jaz-civilizacija/1929

Ako Vas smeta što se usuđujem(o) kritizirati takve pojave, to nije moj (naš) problem. Ni ove "aktiviste" iz članka nije briga što nas, njihove neistomišljenik e, smetaju njihove ideje koje su iznesene u članku. Ne pada mi na pamet da šutim o tome kako ne bih povrijedio njihove (ili Vaše) vjerske osjećaje. Ako ćemo tako, tada bismo svi trebali šutjeti i potvrdno klimati glavama jer, eto, ne treba se zamjerati ljudima. Pa na to su trebali razmišljati "aktivisti" s tim "naprednim" idejama. Oni su izazvali reakciju.

Poštovani Milutine, ja i dalje ne vidim baš ništa od onoga što ste Vi napisali u svojim komentarima.

I nisam Reponja nego Reponj.
Želim Vam ugodan dan i da ne uzimate sve što piše na ovome sajtu toliko k srcu, ipak smo mi ovdje samo ljubitelji astronomije i astronautike, bez obzira koje smo vjere, nacije, obrazovanja i slično. Njegujmo i uvažavajmo različitosti koje postoje među nama, pa i pravo na drugačije mišljenje.
LjubišaŠ
0 #9 LjubišaŠ 06-08-2013 09:47
Mislim da bi ovo bila prava vest i osveženje u našim školama. Ako astronomija može da bude interesantna mojoj deci koja još nisu krenula u školu, onda može i našim školarcima.
milutin
0 #8 milutin 05-08-2013 19:05
Dragi Aleksandre, mnogo vremena provodim na ovom sajtu i zaista ga smatram svojim, zbog cega sve vas, i urednike i saradnike, smatram sebi bliskim ljudima. Ne zelim nikoga da povredim bilo kakvim svojim misljenjem i zao mi je sto nisam u mogucnosti da se licno upoznamo.

Medjutim, tendencija na ovom sajtu koja pocinje da me ozbiljno nervira jeste to da se na vidljivo neprimeren nacin sukobljava vera u Boga, ili bozanstva, sa naukom. Takodje, crkve ili verske zajednice se jasno u celini kvalifikuju kao nesto u najmanju ruku nazadno, ako ne i bolesno. Da li to moze da bude stav ozbiljnih i siroko obrazovanih ljudi? Prijatelji moji, imajte malo dobre volje i naci cete u svim crkvama i verskim zajednicama izuzetnih naucnika-vernik a, veoma dobronamernih, zdravih, prijatnih ljudi, koji nikoga ne vredjaju, vec svoju veru smatraju krajnje licnim delom i bogatstvom sopstvene licnosti.

Bolesnih ljudi i ekstremista ima apsolutno svuda. Stavove takvih ne treba poistovecivati sa zvanicnim stavovima crkava 21. veka. Sto je bilo u proslim vekovima, bilo je. Takvi sa istinskom verom i autenticnom crkvenoscu imaju bas toliko veze kao sto astrolozi imaju veze sa astronomijom.

U svakom slucaju, postujem stavove onih koji imaju pik na bilo kakav vid organizovane religije, ali kada to vidim izneto na osetno povrsan nacin na nasem sajtu, i to npr. od strane Reponje ili od Vas, Aleksandre, bude mi bas mnogo zao. Nadam se da me konacno razumete.

Svima veliki pozdrav!
Aleksandar Zorkić
0 #7 Aleksandar Zorkić 05-08-2013 02:07
Milutine,
Mi komentaarišemo ono što u članku piše, a da li je on fejk ili ne, u to ne možemo da ulazimo. Uostalom, ko vam kaže da i ovaj drugi članak koji nam sugerišete nije fejk? Kad se pojavi u novinama informacija da je npr. neko nešto loše učinio mi takvo ponašanje kritikujemo bez obzira što je taj čanak možda „fejk“, možda pogrešno prezentovan, pa čak i izmišljen.

Ne znam na osnovu čega zaključujete da su komentari „ideološki ostrašćeni“ i da se u njima pokazuje „usko ili nepostojeće obrazovanje iz iz istorije i filozofije ....i“ jer se iz njih to ne vidi, a ni vi ne navodite dokaze za takvo svoje mišljenje.

Ono što međutim znam je da debelo grešite, bar što se g. Reponja tiče.

Informacija iz drugog linka je interesantna, ali nema veze sa našom temom. Uostalom, većina ljudi bi rado otišla u svemir.
milutin
0 #6 milutin 04-08-2013 21:59
Vest je fejk: http://diak-svyatoslav.livejournal.com/295807.html

Ali na osnovu komentara pokazala se ideoloska ostrascenost i jak nagovestaj uskog ili nepostojeceg obrazovanja iz istorije i filozofije kod pojedinih ljudi koji se bave naukom, bilo profesionalno bilo amaterski (npr. Reponj, Dijana). Sto se, bre, "przite" ;-)

Ovo je interesantno:
http://theorthodoxchurch.info/main/patriarch-wants-to-go-into-space/

Pozdrav svima!
Sreten
0 #5 Sreten 04-08-2013 14:59
Marko994

Nisam te razumeo o cijem preterivanju je rec?

Ako si vernik to je tvoj izbor ali ne volim kada neko nesto hoce da nametne, a to crkva uvek radi.

..NE MOJ TE DA HULITE NA BOGA !!!..
da li to prizivas INKVIZICIJU?

Sad sam se naostrio da ti jos nesto napisem ali mi nece odobriti ovaj komentar ali sve u svemu mislim ............... ...
Marko994
0 #4 Marko994 04-08-2013 00:08
Iskreno ja sam vernik bar se trudim svim srcem da budem i obozavam svemir tako da mislim da je ovo preterivanje vec !!!
Danijel Reponj
0 #3 Danijel Reponj 03-08-2013 20:50
Slika savršeno pokazuje golemi sraz civilizacija. Na njoj se nalazi lansirna rampa s raketom Soyuz koja je plod znanosti i tehnologije čovječanstva 20/21. stoljeća, a u prvom se planu nalaze kostimirani likovi koji kao da su tu (u)pali iz Starog vijeka, mašu metlicama i križevima koji su zadnji krik mode i tehnologije tih vremena.

Vratimo se sad na sadržaj članka, iz kojega je vidljivo da još uvijek postoji mentalitet ljudi koji uopće nije u skladu s vremenom u kojem živimo. Što je još gore, takvi bi rado zaustavili razvoj djece i vratili ih u vrijeme kada su ovakvi poput ove dvojice u prvom planu, vladali ljudskim sudbinama i odlučivali o njihovim životima. Znamo iz povijesti kako je to tada izgledalo i kako su završavali neistomišljenic i.

To što oni traže zabranu astronomije u školama umjesto da mijenjaju prvenstveno sebe i prilagođavaju nauk crkve iz koje dolaze, pokazuje koliko su netolerantni. Da je po njihovom, na toj slici danas ne bi stajala raketa Soyuz nego bi bila blatnjava livada, a na njoj blatnjavi iscrpljeni seljaci koji bi im se klanjali i donosili im zadnji komadić hrane kojega su otkinuli iz usta.

Na svu sreću, ta su vremena ostala daleko iza nas. Naum im neće uspjeti koliko god se oni trudili. Blagodati suvremene civilizacije su za ljude ipak neusporedivo veće od života na blatnjavoj livadi.
Dodaj komentar