Istraživačka stanica Petnica ovog vikenda je ugostila svetske stručnjake za rad sa talentima. Eksperti okupljeni u mrežu organizacija koje se bave izuzetnošću mladih održala je u Petnici svoj godišnji skup, od 26. do 28. maja.

20140930 135023

Istraživačka stanica Petnica je usgostila dvadeset predstavnika organizacija koje se bave dodatnim naučnim obrazovanjem, talentima u nauci, kao i izuzetnošću mladih na godišnjoj konferenciji. Gosti iz Nemačke, Izraela, Poljske, Češke, Mađarske, Rumunije, Danske, Španije, Italije, Hrvatske i Srbije su diskutovali o unapređenju načina identifikacije talenata i modernim obrazovnim programima za njih.

„Vrlo je važno to što smo imali priliku da uporedimo ono što radimo svako u svojoj organizaciji, da razmenimo iskustva, i da dogovorimo buduće zajedničke programe. Petnica se kao domaćin potrudila da predstavi sve ono što je postignuto u prethodnih 35 godina rada. Učesnici su imali priliku da razgovaraju sa rukovodiocima programa, stručnim saradnicima i mentorima, studentima vršnjačkim edukatorima, kao i sa aktuelnim polaznicima redovnih programa.“ – kaže Nikola Božić, programski direktor u Petnici.

Mreža organizacija za izuzetnost mladih okuplja organizacije širom sveta koje se bave mladim talentima, njihovom posebnošću, i obrazovnim programima prilagođenim za one sa dodatnom motivacijom. Mreža je registrovana u Nemačkoj, a članice dolaze sa svih kontinenata.

O svom utisku sa konferencije nekadašnji predsednik Mreže koji dolazi iz Izraela Zvi Paltiel kaže: „Organizacija koje se bave mladim talentima i njihovom izuzetnošću nema mnogo u svetu. Zbog toga je važno da se okupljamo i razmenjujemo iskustva i znanja koja imamo. Mladi ljudi koji pokazuju dodatno interesovanje za učenje i istraživanje su vrlo važni za budući razvoj svake nacije i čovečanstva, pa im se moramo posvetiti na pravi način. Petnica je nešto neverovatno što sam video. Odlično je što imate ovako uspešan obrazovni eksperiment. Raduje me da Srbija prepoznaje značaj njenog rada. Zahvaljujući Petnici vaša zemlja se može brže razvijati.“

Istraživačka stanice Petnica od 1982. godine organizuje obrazovne programe za motivisane i zainteresovane učenike i studente u oblasti astronomije, fizike, elektronike, računarstva, matematike, biologije, ekologije, hemije, geologije, medicine, lingvistike, istorije, psihologije, antropologije, sociologije, arheologije i dizajna. Kroz programe ISP do sada je prošlo 50.000 učesnika. Ove godine obeležava 35 godina rada.


Komentari

  • Baki said More
    Mnogi od nas veruju da je univerzum... 2 dana ranije
  • Tristan Hübsch said More
    Istorija naravno nije izđikala „ex... 2 dana ranije
  • Baki said More
    Dobar prilog.Naučnici još nisu sigurni... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ima jedna mogućnost koja elegnatno daje... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Odličan tekst. Teško je reći nešto... 3 dana ranije

Foto...