sojuz_lansiranjeP

Lansiranjem Ruskog svemirskog broda Sojuz TMA-15 započela je nova era u radu Međunarodne svemirske postaje.

iss_nova-era-prva-posada
Članovi posade Ekspedicije 20 na ISSu (arhiva)

Danas, 27.05.2009. u 12:34 po našem vremenu s Ruskog raketodroma Baikonur smještenom u Kazahstanu, na put k međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) krenuo je Ruski Sojuz TMA 15. Posadu čine zapovjednik broda Roman Romanenko (Rusija) te članovi Bob Thirsk (Kanada) i Frank De Winne (Belgija, EU). Kada se Progres u srijedu spoji s ISSom po prvi puta u povijesti ISS će imati čak šest stalnih članova posade. Romanenka i društvo na ISSu očekuju; Gennady Padalka (Rusija), Michael Barratt (SAD) i Koichi Wakata (Japan). Članove posade (tkz. Ekspedicija 20) simbolično odražavaju zemlje koje su udružile svoja znanja praćena gospodarstvima.

sojuz_tma15
Posada Sojuza TMA 15 neposredno pred lansiranje

Hoće li tehnika na ISSu biti dovoljno izdržljiva da na dugi vremenski period osigurava uvjete potrebne za život i rad astronauta? S posadom od čak šest članova ISS se nalazi pred velikim izazovom. Godine marljivog rada i instaliranja komponenti sada počinju biti realnost.

U ovom trenutku treba se pozvati na astronautičke planove za budućnost. Permanentne kolonije, a posebice put na Mars biti će u cijelosti zavisne od tehnike koja se sada primjenjuje na ISS. Gotovo svi planovi o letu na Mars računaju upravo s šesteročlanom posadom. Nova era eksploatacije ISSa zapravo je uvertira za daleka putovanja po Sunčevom sustavu u desetljećima koja dolaze.

sojuz_lansiranje_mid
Trenutak poljetanja Sojuza

Pored svih tjednih obveza astronauti su na znanstvene eksperimente uspijevali odvojiti svega dvadesetak radnih sati. Povećanjem članova posade satnica za znanost biti će povećana na čak 60 sati tjedno!


Soyuz TMA-15 Launch:
Cijela logistika je sada bitno promijenjena. Letovi bespilotnih transportnih brodova tipa Progres biti će učestaliji. Američki raketoplani još će samo pet puta letjeti u svemir prije njihova umirovljena te cijeli teret održavanja ISSa, najmanje do 2015 godine, pada na leđa Rusije i djelomično Europe. U svakom slučaju posada sada ima dovoljne zalihe životnih potrepština sve do listopada! Planirane su dvije misije raketoplana i dva lansiranja Sojuza do tog vremena, a za slučaj da nešto pođe po zlu. Na ISSu su parkirana dva Sojuza. TMA 14 i TMA 15 spremni su za evakuaciju cijelokupne posade ukoliko bi to bilo nužno.

U trenutku kada je ovaj tekst poslan redakciji (12:43) Sojuz se nakon samo devet minuta leta već nalazio u orbiti a kapsula s astronautima odvojena od rakete nosača. Tijekom narednih dva dana astronauti će obaviti uobičajne letne procedure prije nego tijekom srijede pristanu na ISS.

***

Još o ISS

MEĐUNARODNA SVEMIRSKA STANICA

zgradnja stanice je započeta 20. novembra 1998. godine. Tog dana sa kosmodorma Bajkonur Rusi su lansirali prvi segment stanice. Taj segment, inače zove se Zora (Заря), je embrion stanice na koji su dve nedelje kasnije Amerikanci spojili svoj segment, Jedinstvo (Unity), a jula 2000, opet Rusi, modul Zvezda. Sa Zvezdom su stvoreni osnovni uslovi za stalni boravak ljudske posade na stanici, a time i za neprekidni boravak čoveka u svemiru.

KAKO JE RASLA STANICA - fotografije ISS

Fotografije Međunarodne svemirske stanice od 1999.

ISS - filmovi

Krtaki filmovi o Međunarodnoj svemirskoj stanici

 


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    Pokušavam da napišem neki tekst koji... 1 dan ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Još bolje bi bilo da Sunce stoji (jer i... 2 dana ranije
  • Miroslav said More
    Samo da dodam još jedan razlog za izbor... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    U ono davno vreme smatralo se da tamo... 2 dana ranije
  • Dejan said More
    Da li ima neki poseban razlog što je... 2 dana ranije

Foto...