Više od 97% mase ljudskog tela čini šest elemenata. To su: ugljenik, vodonik, azot, kiseonik, sumpor i fosfor.
Na sastanku Američkog astronomskog društva 5. januara 2017. astronomi iz projekta SDSS/APOGEE (Sloan Digital Sky Survey/Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment) objavili su rezultate nove studije koja prikazuje gradivne elemente života u Mlečnom putu.
Astronomi su koristili APOGEE spektrograf na 2.5-m teleskopu Sloan Fondacije u opservatoriji Apache Point, u novom Meksiku. APOGEE prikuplja svetlost blizu infracrvenog dela elektromagnetnog spektra i razlaže je, kao prizma, da bi otkrio signale različitih elemenata u atmosferama zvezda.
Novi rezultati dolaze iz kataloga od preko 150 000 zvezda. Katalog uključuje sve elemente: ugljenik, vodonik, azot, kiseonik, fosfor i sumpor – koji su poznati kao gradivni blokovi živih bića na Zemlji.
Novi katalog pomaže astronomima da steknu novo razumevanje istorije i strukture naše galaksije, ali i pokazuje jasnu vezu sa ljudima. Mnogi atomi koji čine ljudsko telo stvoreni su u dalekoj prošlosti unutar zvezda. Ti atomi su dugo putovali od tih drevnih zvezda do nas.
Dok masu ljudskog tela čini 65% kiseonika, kiseonik čini manje od 1% mase svih elemenata u svemiru. Zvezde se pretežno sastoje od vodonika, ali u spektru zvezda se mogu otkriti i male količine težih elemenata kao što je kiseonik.
Novi rezultati ukazuju na postojanje više teških elemenata u unutrašnjem delu Mlečnog puta. Zvezde u unutrašnjem delu galaksije su starije, što ukazuje da je više gradivnih elemenata života sintetisano ranije u unutrašnjim delovima galaksije nego u spoljnim delovima.
Izvor: SCI NEWS
SVE JE FIZIKA Miša Bracić |