Оvako je nakada zamišljan povratak kosmičkog broda sa Marsa. Brod ide repom nadole i koči uz pomoć sistema padobrana, smeštenih u nosu. Brod je osvetljen sistemom reflektora, poređanih oko mesta za ateriranje. U prvom planu je radioteleskop, kojim je održavana veza sa brodom prilikom prizemljenja.
Iz „one bivše“ istorije trebalo bi da znamo da je Sovjetski Savez nastao 1922. godine, nakon pobede Oktobarske boljševičke revolucije. Ko se interesuje za konematografiju, ili pamti scene iz našeg filma „Nacionalna klasa“ (1979), čuo je za ruskog kinematografskog genija, Sergeja Ajzenštajna i njegov kultni film „Krstarica Potemkin“ (1925), kome se Berček „Bunjuel“ onako divi. Međutim, malo ko zna da je prvi film u novom SSSR-u bio iz oblasti naučne fantastike (!) i da ga je uradio režiser Jakov Protazanov (rus. Яков Александрович Протазанов, 1881-1945). U tom neobičnom, alegoričnom nemom filmu, jedan mladić odlazi raketom na Mars, gde podiže revoluciju protiv vladara a podržava ga mlada i zgodna kraljica, koja se zaljubila u njega dok ga je gledala kroz teleskop. U filmu, ona se zvala Aelita (rus. Аэлита). Niko sa Zapada nije mogao da pretpostavi da će tajni sovjetski plan za osvajanje Crvene planete nositi isto ime.
Preuzmite u PDF verziji: 45 strana, 1,63 MB
Komentari
U svakom slučaju, hvala lepo. Za tebe da kažem: do kraja vikenda ću (valjda) napisati odličan tekst o "Hermesu".
Ako ne znaš o čemu se radi - eto ti prilike da se upoznaš. A ako znaš, reci, pa ću napisati nešto zanimljivije.
Pozdrav,
DD
Drago mi je da me podržavaš, jer sam intimno pomalo skeptičan što se tiče čitanosti tekstova o istoriji astronautike.
Evo, za tvoju informaciju, Saša će uskoro da lansira još jedan pooooduži tekst o samim počecima međuplanetnih istraživanja.
Nisam ja kriv što su Sovjeti dominirali, ali jesam zato što o tome volim da pišem.
Javi se ponovo ako ti nešto nije jasno.
Hvala,
DD
VAS VERNI CITALAC SALE