IC 405 36 x 5 min. iso 800.
Canon 350.
Newton 200mm f 4 domaća izrada/napravio Ljubinko
|
Na slici je IC 405, još jedna maestralna fotografija Ljubinaka Jovanovića. Da se malo pozabavimo objektom na njoj.
Sem broja 405 iz kataloga IC ova maglina ima i druge oznake: Flaming Star Nebula, SH 2-229 i Caldwell 31. Ovo „Flaming Star Nebula“ ja bih preveo kao Maglina plamteće zvezde ili tako nekako. Ne znam da li je kod nas u upotrebi neki bolji naziv jer naši osmatrači tu maglinu i ne zovu drukčije nego Flaming Star Nebula. Oznaka SH je oznaka za Šarplesov katalog što je svrstava u H II područja. U Caldwellovom katalogu nosi oznaku 31 i već po tome što se nalazi u ovom katalogu možete biti sigurni da se radi o zanimljivom i pažnje vrednom objektu - naročito ako imate teleskop.
Nalazi se u sazvežđu Auriga na oko 1500 svetlosnih godina dalako od nas, a prostire se na nekih pet svetlosnih godina. Sija sjajem šeste magnitude – što znači da se može nazreti i golim okom pri povoljnim osmatračkim uslovima. Okružuje palvičastu zvezdu AE Aurigae.
AE Aurigae je sjajna zvezda u ovom kosmičkom oblaku. Nepravilna je promenljiva, O tipa. Ali AE A nije formirana u maglina koju obasjava. Idući unazad njenim putem kroz prostor, astronomi su zaključili da AE A je verovatno rođena u Orionovoj maglini. Blizak gravitacioni susret sa drugim zvezdama izbacio ju je iz područja zajedno sa drugom O zvezdom Mu Columbae, pre više od dva miliona godina.
Da se vratimo maglini. Ona je i emisiona i reflaktivna. Prvo znači da se radi o oblaku jonizujećeg gasa koji emituje svetlost. Izvor jonizacije su najčešće visokoenergetski fotoni koji dolaze sa neke obližnje vrele zvezde.
Ova maglina je i reflektivna što znači da odbija, reflektuje svetlost obližnje zvezde (ili zvezda). Energija te zvezde nije dovoljna da jonizuje gas.
Položaj IC 405u sazvežđu Auriga (detalj sa većeg crteža) |
POGLEDAJTE I OVE LJUBINKOVE FOTOGRAFIJE: