Od 10. do 17. travnja odvijaju se programi ovogodišnjeg Tjedna Kozmonautike
Šezdeset i dvije godine dijele nas od pionirskog, prvog leta u svemir. Nekoliko stotina ljudi je do danas boravilo u svemiru, samo dvadeset i jedan čovjek bio je dalje od Zemljine orbite. Uskoro to neće više biti tako. Čovjek se sprema dalje od Zemlje, najprije Mjesec, a onda i Mars pa prema drugim svjetovima. Naši roboti već su izašli iz Sunčeva sustava. Ono što će Čovjeku zauvijek ostati kao prevažan datum u povijesti ljudskog roda biti će upravo Dan kada je u svemir poletio Jurij Gagarin.
Bio je dvanaesti dan travnja, daleke 1961. godine... Nitko od naše vrste još nije bio višlje od stratosfere, nitko do tog dana. Jurij A. Gagarin izabran je da bude Prvi. Raketa s kapsulom Vostok-1 krenula je toga dana uz zaglušujuću grmljavinu i plamene jezike s lansirne rampe ka nebesima. Svemir nam je tada postao dostupan, on je naša povijest, sadašnjost i budućnost. Pobijedili smo gravitaciju!
Jurij Gagarin, sovjetski kozmonaut obletio je 12.04.1961. cijeli naš planet za svega nešto više od stotinjak minuta te uspješno prizemljio. Bila je to misija u nepoznato. Sovjetska, danas ruska, kozmonautika ovim je uspjehom Čovječanstvo gurnula ka svemirskim izazovima. Nakon Gagarina uslijedili su i drugi kozmonauti, astronauti, taikonauti.. Svemirski letači danas su naša svakodnevnica.
Diljem svijeta obilježava se tjedan ili dan kada smo kao civilizacija prešli rubikon „zatvora” Zemljine kugle. Kod nas u Istri i Puli već godinama se tradicionalno održava Tjedan Kozmonautike čime smo se priključili državama i narodima koji streme ka uzvišenim ciljevima naše vrste.
Čitajte nas u narednim danima, redovno ćemo izvještavati o događanjima u sklopu Tjedna Kozmonautike kojeg provodi Vidulini Aerospace u suradnji s školama, tvrtkama, institucijama..