Točka bez povratka
Ljudi, biljke, životinje, tehnika..sve se u nekom trenutku rađa, proživljava svoj životni, radni, ciklus i umire. Groblja su sastavni dio života, no jeste li znali da i svemirske letjelice imaju svoje groblje?!
Ono se nalazi tisućama kilometara od najbližeg kopna, u južnom dijelu Pacifika. Popularni naziv za groblje svemirskih letjelica je “Point Nemo”. Centar ovog područja ima koordinate 47°24′42″ S i 177°22′45″ E. Tamo nema ljudskih naseobina, pomorski i zračni koridori daleko su pozicionirani. Pustopoljina koju ne želite posjetiti. Upravo su to bili razlozi zašto je ovo područje izabrano za lokalitet gdje se usmjeravaju stare i islužene letjelice većih dimenzija na “posljednji počinak”. Ukoliko neke komponente ne izgore u atmosferi ono što padne na površinu neće prouzročiti ljudske ni materijalne gubitke te će završiti na dnu mora.
Do danas tamo su kontrolirano deorbitirane najmanje 263 svemirske letjelice. Najviše je ruskih, zatim američkih, europskih, japanskih, a odnedavno tu dolaze i ostaci letjelica privatnih kompanija. Najveća operacija prizemljenja dogodila se u ožujku 2001. kada je ogromna ruska svemirska postaja MIR kontrolirano spuštena na lokalitet Point Nemo. Pravi izazov za Point Nemo tek slijedi kroz narednih desetak godina kada će doći do najzahtjevnijeg svemirskog sprovoda, deorbitiranja sada već desetljećima stare Međunarodne svemirske postaje.
Point Nemo nalazi se izvan pravnog dosega nacionalnih zakonodavstava. Jedini pravni akti koji se koliko toliko brinu o svemirskom otpadu na Point Nemo dolaze iz UN-a. Riječ je o Ugovoru o svemiru i Konvenciji o morskom zakonodavstvu. U stvarnosti, Point Nemo prepušten je sam sebi. Onečišćenja mora, podmorja i života prepuštena su svojoj sudbini nesuđenog groblja svemirskih letjelica čiji nekad uglancani dijelovi, sada zapušteni i devastirani, leže na na oceanskom dnu, više od četiri kilometra ispod morske površine.
Program za posmatrače Stalink satelita
NASA upozorava: STARLINK sateliti ugrožavaju Hubble i odbranu planete!
'Starlink': 'SpaceX-ova' konstelacija sa više od četiri hiljade satelita