Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna
 

venera 8 na tlu venere umjetnicki

Vatreno slijetanje možda i kod nas!

Kosmos 482 svakog trenutka može sletjeti na Zemlju, pedeset i tri godine nakon što je to trebao napraviti na Veneri. Dobrodošao kući Kosmos 482!

Krajem ožujka 1972. godine Sovjetski savez lansirao je ka pakleno vrućoj Veneri dvije identične letjelice s ambicioznim ciljem slijetanja njihovih landera na površinu te rada u strahovito teškim uvjetima do sat vremena. 

Aparat tvorničke oznake 4V-1 No.670  poletio je 27.03.1972. Javnosti je postao poznat kao Venera 8, prva uspješna misija slijetanja i rada na Venerinoj površini ikada. Aparat blizanac tvorničke oznake 4V-1 No.671 lansiran je 31.03.1972. Javnost o njemu nije znala ništa do pred koju godinu! Tek kada je Ruska Federacija otvorila tajne arhive saznalo se kako je to trebala biti misija oznake Venera 9 (tu je oznako tri godine kasnije nosila nova letjelica). Obzirom je u Zemljinoj orbiti došlo do eksplozije raketnog modula koji je nesuđenu Veneru 9 trebao poslati ka Veneri ona je ostala zarobljena u jako izduženoj putanji oko Zemlje (206 x 9802km). 

Ništa tu ne bi bilo posebno zanimljivo da se Kosmos 482, uslijed višedesetljetnog djelovanja Zemljine gravitacije, svemirskog vremena i Sunčevog vjetra, nije „odlučio” vratiti na Zemlju!

Radi se o letjelici (zapravo čini se da je nakon eksplozije rakete Molniya čitav ostao samo lander) promjera nešto preko jednog metra i mase 450kg – 495kg. Letjelice te mase pri ulasku u atmosferu Zemlje dezinegriraju se u cijelosti, ostave sjajan trag vatrene kugle na zvjezdanom nebu dok se njihova struktura u potpunosti raspadne i pretvori u plin i prašinu. 

venera 8 shematski prikaz rada na veneri

E to nije slučaj s Kosmosom 482. On je dizajniran da preživi slijetanje na Veneru! Uvjeti u atmosferi i na tlu tamo su kudikamo teži. Obzirom na orbitalnu inklinaciju od 52°, Kosmos 482 može sletjeti bilo gdje između 52° južne i 52° sjeverne geografske širine, dakle može sletjeti i kod nas!

Predikcije slijetanja ukazuju kako bi Kosmos 482 ovog vikenda mogao zaroniti u Zemljinu atmosferu. Intrigantno je pitanje što će sletjeti, kako i u kojem stanju. Radiotehnička izviđanja još od prije pedeset godina nisu dala nikakovog traga aktivnosti landera, istina nije ga ni trebalo biti. Lander će se (možda) uključiti tek po slijetanju! Tehnologija ondašnjeg vremena prepustila je sekvencu slijetanja automatici. Ne bi se iznenadili da Kosmos 482 pri zaronu u Zemljinu atmosferu automatski odradi sve planirane zadaće. Doduše ne na Veneri već na Zemlji, pedeset i tri godine nakon što je lansirana! Bilo bi jako interesantno da lander Kosmosa 482 sleti i bude pronađen. Tko zna kakve sve tajne krije, a i sama potvrda rada ruske (ex sovjetske) automatike nakon više od pola stoljeća sada opako golica i znanstvenike i tehničare.

Prema zadnjim proračunima, slijetanje Venerinog landera na Zemlju (!) dogoditi će se u subotu 10.05.2025. s tolerancijom +/- 18sati! Točno vrijeme i mjesto slijetanja nije moguće proračunati. Kosmos 482, nesuđena Venera 9, – dobrodošao kući! Pronađete li ovih dana čudnu konstrukciju pomalo spaljene oplate na kojoj se vide slova CCCP u dvorištu – to je Kosmos 482!

Sovjetski savez imao je iznimno uspješan program slanja robotičkih letjelica na Veneru. U razdoblju od 1961. do 1984. trinaest misija upisalo je uspjeh u obavljanju planiranih zadataka.

kosmos 482 lander

  


Komentari

  • Baki said More
    Ovu planetarnu maglinu astronomi... 18 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Slažem se što se tiče Dajsonove... 1 dan ranije
  • Ego said More
    Slažem se, ovaj je članak izuzetan.... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Interstelar je logički nedosledan.  5 dana ranije
  • Milan said More
    Interstelar ništa, ay? 5 dana ranije

Foto...