youtube sm  Devetog novembra 2010. Marsov istraživački rover Opportunity snimio je pomračenje Sunca sa Marsa. Bio je to roverov 2415-ti sol (Marsov dan).

U stvari radi se o prelazu, ili tranzitu, Marsovog satelita Fobosa ispred Sunca, posmatrano sa pozicije rovera.

Credit: NASA/JPL/Cornell/Texas A&M

 


OTV2012-logove godine imali smo priliku da vidimo redak događaj: tranzit Venere 

 

 

Ukrtko o satelitu: Fobos

Fobos je otkrio Asaph Hall (1829-1907) 12. avgusta 1877. nakon dugog i beznadežnog traganja. U tom traganju je istrajao samo zahvaljujući upornom i tvrdoglavom nagovaranju i podršci svoje supruge Angeline. Njoj u čast najveći krater na Fobosu danas nosi ime Stickney (njeno devojačko prezime).

 

Fobos i druge slike

Koliko je velik Fobos? Kratka konsultacija sa Wikipediom kaže da bi taj veći od dva Marsova meseca mogao da se smesti u elipsoid dimenzija 26,8 × 22,4 × 18,4 km. Lepo, ali je to još uvek teško vizuelizovati. Zato ću vam pokazati kako je Ludovic Celle uporedio ovaj Marsov mesec sa svojim gradom Grenoblom.


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Ako urušena zvezda dobija sve veću i... 7 sati ranije
  • Siniša said More
    Sticajem okolnosti, ja sam prvi pomenuo... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Preporučujem AI, naravno... 3 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    U redu što se mora napravite... 3 dana ranije
  • Ljubomir said More
    -
    - Da, gornja karta je poznata... 4 dana ranije

Foto...