U okviru obeležavanja Međunarodne godine astronomije astronomi sa Malte su pokrenuli jedan globalni projekat "Mesec za sve nas" (Moon for all Mankind). ideja je bila da se tokom maja i juna meseca fotografiše Mesec iz različitih država, tako što bi svaka dobila svoje "parče" za fotografisanje. Na kraju će sve fotografije biti objedinjene u jedan kolaž Meseca.

moon_mga

 

Kliknite na sliku
Mesec_za_nas_sm

Naša zemlja je dobila "parče" broj 44, a nekoliko ekipa iz Srbije je fotografisala Mesec u periodu od 7. do 9. juna (Beograd, Niš, Bački Petrovac). Tim Istraživačke stanice Petnica je u noći Punog Meseca pkušao da fotografiše, ali mu to vremenski uslovi nisu dozvolili, ali je vreme bilo naklonjenije sutradan uveče, 8. juna.

Nemanja Vojvodić, Andrej Obuljen, Danijela Marković, Vladica Ranđelov, Slobodan Milovanović i Nikola Božić su fotografisali Mesec. Korišćen je teleskop Meade ETX 125PE (pozajmica valjevskih Istraživača) i analogni fotoaparat Pentax (film od 200 ASA).

***

Još o ovoj akciji:

Fotografisanje MESECA

MGA - Slikati Mesec


Komentari

  • Vladimir said More
    To je opšti trend svuda. Samo neka... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Ima li neko mapu za srbiju, odakle će... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Da: 1, 2, 3 i 4 kreveta.  3 dana ranije
  • Duca said More
    Može li se znati sa koliko kreveta su... 4 dana ranije
  • Vuk said More
    Šta tražite više? Zar vam Tramp nije... Pre 2 nedelje

Foto...

 
 
KORISNO
Mere - Koliki ugao nebeske sfere zauzima ispružena šaka