solsticij2

solsticij3

 

Osvetljen solicstij: jedna nebeska godina

Kredit za sliku i autorska prava: Ken Murphy (MurphLab); Muzika:Ariel (Moby)

Objašnjenje slike: Da li vidite zimski solicstij? Svako polje slike pokazuje jedan dan. Sa 360 filmskih polja, vidi se nebo (skoro) celu godinu na ubrzanom snimku koji je napravljen sa video kamerom na krovu Eksploratorijuma u San Francisku (Kalifornija). Kamera je fotografisala od sredine 2009. godine do sredine 2010. Svakih 10 sekundi je kamera napravila jednu fotografiju pre izlaska Sunca do posle zalaska Sunca. Desno ispod se vidi vreme i dan. Videi su hronološki raspoređeni. Gore levo je 28. juli i negde u sredini je 1. januar. Na videima je noć tamna, dok plavo pokazuje vedar dan, a sivo, oblačan dan.

Mnogi videi pokazuju kompleksne forme oblaka koji promiču u toku dana iznad širokougaonog polja kamere. Tama na početku u sredini pokazuje kasniji zimski sumrak sa malo svetlosnih sati. Iako svaki dan ima 24 sata, noć u decembru i zimskim mesecima traje na severnoj polulopti najduže. Zbog toga polje slike pokazuje najdužu noć solicstija koja je danas na severnoj Zemljinoj polulopti. Kada se svi videi zajedno završe, počinje zalazak Sunca i tama prvo u sredini, i na kraju se vide letnje slike u donjim redovima.

Prevod NASA APOD na srpski jezik: Dipl. Ing. Dr. Liliana Gračanin

ASTRONOMSKA SLIKA DANA (srpska verzija)

 
Ljiljana Gračanin
Author: Ljiljana Gračanin
Maturirala u Beogradu u Beču doktorirala astronomiju i fiziku. Na univerzitetskom institutu za astronomiju u Beču se pored predavanja o Suncu i Sunčevom sistemu bavi naučnim istraživanjima na polju spektrografije protozvezda. Napisala je nekoliko desetina naučnih radova o spektralnoj analizi sastava protozvezda. Za ESA (Evropsku Svemirsku Agenciju) piše Tviter-stranu na srpskom jeziku; za Nasu, projekat APOD, objavljuje dnevne prevode fotografija na tri jezika; za ESO (Evropsku Svemirsku Opservatoriju) prevodi opise fotografija na srpski jezik; za Austrijski Svemirski Forum (OeWF) vodi Tviter stranu na srpskom. Na FB uređuje stranu sa aktuelnim zbivanjima na polju astronomije na nemačkom jeziku i FB-stranu sa kursem na srpskom jeziku o orijentaciji na nebu. Uz to održava redovne kurseve astronomije za decu i amatere i drži predavanja za javnost. U okviru Astronoma Bez Granica (Astronomer Without Borders) postavljena je za nacionalnog koordinatora za Srbiju…

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Obično se zaboravi Antarktik. A kako se... 11 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Pao na nauci o zastavama i u brojanju... 22 sati ranije
  • sasaa said More
    Hvala za sjajan tekst, pojasnio mi je... 1 dan ranije
  • maxy said More
    U eri fantastičnih digitalnih... 3 dana ranije
  • Siniša said More
    Prelaka pitanja, na nivou 7 razreda... 3 dana ranije