Robert H. McNaught je britansko-australijski astronom, rođen 1956. u Škotskoj, poznat po svojim brojnim otkrićima malih tela Sunčevog sistema. Sam ili u saradnji sa nekim drugim astronomom pronašao je 467 asteroida i 78 kometa – do sada (podaci iz Wikipedie)

Pažnju astronoma amatera i posebno astrofotografa širom sveta privukla je kometa C/2006 P1 (poznata i kao velika kometa 2007.) koju je McNauht otkrio 7. avgusta 2006. godine. To je bila najsjajnija kometa u period od preko 40 godina i lako se mogla videti golim okom januara i februara sledeće, 2007. godine.

Ovde, dole, je vidimo nad Novim Sadom. Snimke je načinio 10. januara 2007. Dušan Mrđa, tada član AD “Novi Sad” (sada predsednik) sa Petrovaradinske tvrđave sa platoa kod Sata.

Kometa-McNaught-nad-Novim-Sadom-10-01-2007-D-Mrdja

Kometa MekNot 10 01 2007-D Mrdja-snimak teleskopom

 Još o ovoj kometi

 



Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Bilo je ovde na Astronomiji više... 1 dan ranije
  • Fizičar said More
    Tu postoji interesantna razlika. Moguće... 2 dana ranije
  • Ego said More
    Ali, ako sada znamo, da se promena spina... 2 dana ranije
  • Fizičar said More
    Praktično, ne. Jer ako fizičar na... 2 dana ranije
  • marino1 said More
    hvala ti na prekrasnim fotografijama... 2 dana ranije