Sve je više sajtova koji nude mogućnost ptivezivanja na neki teleskop putem interneta, često se te usluge naplaćuju, ali evo i jedne stranice koja sve ove nudu besplatno. Veoma je lako, samo izaberete objekat, ekspoziciju, eventualno neki filter i bićete u mogućnosti da dođete do izvanrednih astrofotografija! Ovaj projekat je razvijen od strane Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics for educational use i nazvan je mikro opservatorija,MicroObservatory.

Osim dva reflektora od 5.5 inča (skoro 14 cm) promera ogledala na raspolaganju su i ccd čipovi, tako da je slika visokog kvaliteta "osigurana", veličina slike je 650 x 500 piksela. Na istom sajtu nećićete i program za obradu dobijenih fotografija.

Dakle, sada svi koji nemaju adekvatnu opemu moga da naprave kvalitetnu astrofotografiju u roku od dva dana, koliko je potrebno da vam ista dođe na mejl.

Evo kako su ispale moje, neobrađene slike:

NGC5457M101091105122514
NGC 5457; M 101

OrionNebulaM091105100048
Orionova maglina

DumbbellNebu091105021230
Dubmbell

Author: Filip Čolaković

Komentari

  • Ego said More
    Možda za rastezanje,  odnosno,... 1 dan ranije
  • Ljubomir said More
    -
    - O da, davno su ih primetili, čak... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Ljubomir
    -
    - Ma mora biti zivota u...
    2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Tako je, jaka vulkanska aktivnost stalno... 2 dana ranije
  • Duca said More
    Možda je teža zbog mnogo veće... 3 dana ranije