fotoaparatB

 

OrionFOTOGRAFIJA KOJU GLEDATE napravljena je na osnovu arhivskih podataka Svemirskog teleskopa Habl. Na njoj vidimo refleksivnu maglinu NGC1999 i – misterioznu rupu u njenom  centru.

Od nas je udaljena 1350 svetlosnih godina. Svetlost sa ove magline krenula ja ka nama u vreme početaka Srednjeg veka. Maglina je smeštena u sazvežđu Orinon, odmah ispod čuvene tamne magline Konjska galava. U njenoj neposrednoj blizini je mlada zvezda V380 koja osvetljava okolni gas i prašinu. 

Ova rupa u maglini koja likom podseća na ključaonicu (pa se tako i zove) ili na šahovsku firugru piun, zbunjuje naučnike. U početku su mislili da se radi o veoma gustom oblaku hladnog gasa. Ali danas se zna da se radi samo o praznoj području – koje je opet misterija za sebe, jer se ne zna otkud ono i šta ga je izazvalo.

NGC1999HST Nasa


Komentari

  • Fizičar said More
    Miki wrote:
    Da li se tamna materija može toliko...
    10 sati ranije
  • Синиша said More
    Ne bi smelo biti veće od 9 ili 10 G,... 1 dan ranije
  • Miki said More
    Da li se tamna materija može toliko... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Postojeći podaci nam još uvek ne... 1 dan ranije
  • polux11 said More
    Drago mi je da je svoje mišljenje izneo... 2 dana ranije