Noćas smo svjedočili meteopojavi koja se statistički događa jednom godišnje

vidulini snjeg 13022018

Snijeg u Istri u zimskim mjesecima i nije tako rijetka pojava. Jučer smo svjedočili povećim snježnim oborinama koje su osim zimskih radosti zadale i poprilično problema u prometu. Danas je već situacija znatno drugačija, vedro, sunčano vrijeme i temperature iznad ništice otapaju snježni pokrivač.

Znamo da snjeg nastaje sublimacijom vodene pare u vidu heksagonalnih, prizmatičnih ili zvjezdastih kristala koji su izmješani sa ledenim kristalima. Kada se za to steknu povoljni uvjeti temperature i vlažnosti zraka slijepljene nakupine kristala bešumno padaju na tlo prekrivajući krovove, grane, automobile bijelom kopernom.

munje i snijeg noc discovery

 

Volumenski gledano 95% snježne pahulje čini zrak, otud i ono škripanje pod nogama kada zarobljeni zrak u snježnim pahuljama istiskujemo pritiskom stopala. Iskustveno znamo da je snjeg jestiv, probali smo svi zagriznuti u snježnu kremu koja se otopi u ustima. Ono što moguće nismo znali je pojava munje i grmljavine istovremeno sa padanjem snijega. Tako nešto se veoma rijetko događa. Meteorološki izvori kazuju kako je vjerojatnost da na nekom prostoru u istom vremenu imamo pojavu munja i snježnih padalina moguća prosječno jednom godišnje. Upravo se to u centralnoj Istri dogodilo sinoć. Iznimno rijetka istovremena pojava munja i snježnih oborina zabilježena je pri Vidulini Observatori i na širem području Žminjštine.


Komentari

  • Siniša said More
    Ja glasam, za ovu plavušu s mačem. 😏 4 sati ranije
  • Goran said More
    Drag mi je, i to kažem bez ironije,... 13 sati ranije
  • Dejan said More
    Brodovi koji su otkrivali amerike,... 18 sati ranije
  • Duca said More
    Možemo li videti ovde neka od pitanja... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Neuhvatljivi stanovnik jata je... 2 dana ranije

Foto...