- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: sreda, 27 novembar 2024 20:10
-
Autor Astronomski magazin
Our One Sun Solar System Is a Rarity in the Cosmos
Sunčev sistem, sa svojim jedinstvenim Suncem, ističe se kao jedinstvena konfiguracija u kosmosu. Zapažanja sugerišu da se većina zvezdanih sistema u našoj galaksiji sastoji od dve ili više zvezda povezanih gravitacijom. Ovi sistemi sa više zvezda, posebno binarni i trinarni sistemi, nude fascinantan uvid u formiranje i dinamiku zvezda.
Opširnije: Solarni sistem sa jednim suncem je retkost u svemiru
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: petak, 22 novembar 2024 17:10
-
Autor Astronomski magazin
Kviz iz opšte kulture: 20 pitanja za prave znalce! | Testiraj svoje znanje!
"Dobrodošli na naš kviz iz opšte kulture! 🌍🤔 U ovom videu vam donosimo 20 zanimljivih pitanja koja će testirati vaše znanje iz različitih oblasti, kao što su geografija, historija, nauka, književnost i još mnogo toga. Svako pitanje ima četiri ponuđena odgovora, a vi ćete imati priliku provjeriti koliko ste informisani i proširiti svoje znanje.🤖💡
Opširnije: Kviz iz opšte kulture
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: utorak, 19 novembar 2024 21:05
-
Autor Astronomski magazin
Milankovićevi ciklusi - Kako orbitalna mehanika utiče na Zemljinu klimu?
Klima planete Zemlje predstavlja dugoročnu promenu vremenskih uslova tokom perioda od više decenija pa do više miliona godina, a mehanizam koji objašnjava ove dugoročne promene otkrio je srpski naučnik Milutin Milanković, I danas je poznatiji pod nazivom Milankovićevi ciklusi. U ovom videu otkrićemo kako funkcionišu Milankovićevi ciklusi, I videćemo kako orbitalna mehanika utiče na dugoročnu promenu klime.
Opširnije: Milankovićevi ciklusi - Kako orbitalna mehanika utiče na Zemljinu klimu?
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: nedelja, 17 novembar 2024 18:10
-
Autor Astronomski magazin
Kviz iz nauke i tehnologije od 20 pitanja | Testiraj svoje znanje!
"U ovom videu vam donosimo kviz iz nauke i tehnologije sa 20 izazovnih pitanja! 🔬🚀 Testirajte svoje znanje o naučnim principima, tehnološkim dostignućima i zanimljivim otkrićima iz sveta fizike, biologije, robotike i još mnogo toga! 🤖💡
Opširnije: Kviz iz nauke i tehnologije od 20 pitanja | Testiraj svoje znanje!
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: četvrtak, 14 novembar 2024 21:10
-
Autor Astronomski magazin
Here's How Fast You Could Run on Other Planets
"Danas ćete posetiti različite planete našeg Sunčevog sistema i pokušati da trčite na svakoj od njih! Hajde da shvatimo gde možete najbrže da trčite, a gde jedva da hodate. U zavisnosti od toga koliko je jaka gravitacija na planeti koju posećujete, to će uticati na vašu težinu. I ne zaboravite na ekstremne vremenske uslove na većini planeta - izgleda kao lukava misija, ali siguran sam da ćete uspeti!
Opširnije: Koliko brzo možete trčati na drugim planetama
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: nedelja, 10 novembar 2024 19:10
-
Autor Astronomski magazin
How High You Could Jump on Different Planets in 3D
"Gravitacija je ono što drži vaše noge čvrsto na zemlji. Zato prosečna osoba može skočiti samo do 45,7cm pravo uvis. Ali šta ako bismo morali da živimo na drugoj planeti - recimo, Veneri ili Saturnu? Hajde da saznamo kakve bismo teškoće morali da izdržimo tamo. Koliko visoko možete skočiti na druge planete? Gravitacija na Merkuru je, na primer, manja od polovine one na Zemlji, tako da ćete moći da skočite oko 122 cm u visinu. Ali ako biste skočili na Veneri, ne bi bili visoki samo 51,8 cm jer su masa i veličina Zemlje i Venere skoro slične, a Venera je malo manja.
Opširnije: Koliko visoko biste mogli da skočite na drugim planetama?
- Detalji
-
Kategorija: TV Astronomija
-
Datum kreiranja: subota, 02 novembar 2024 20:10
-
Autor Astronomski magazin
Obilazak svemira
Tour of the Universe
Obilazak univerzuma od Zemlje, Meseca, unutrašnjeg Sunčevog sistema, asteroidnog pojasa, spoljašnjeg Sunčevog sistema, Kajperovog pojasa, lokalne grupe, galaksije Andromeda, superjata Device, Lanijakee, filamenata galaksije do vidljivog univerzuma.
Opširnije: Obilazak svemira