Poštovani Jovane Jovanoviću, seizmologija je nauka koja je veoma stara, ali se delimično odgovorilo na neka njena pitanja tek u skorijoj prošlosti.
Merenje zemljotresa je postupak koji nije nimalo lak niti je za šalu ili potcenjivanje. Da bi se shvatio mehanizam rada i kretanja seizmičkih talasa, potrebno je dobro vladanje fizikom, matematikom, mehanikom i pedologijom.
Uređaji koji se koriste za merenje zemljotresa kako snage u hipocentru, tako i ostalih parametara potresa se zovu seizmogrami. Oni su veoma jednostavni, ali vrlo osetljivi uređaji koji registruju potres tek pošto se on desio. Postoje studije o tome da se neposredno pre razornog zemljotresa registruje povećana koncentracija radioaktivnog gasa Radona, ali to još uvek nije ispitano. Registrovanjem gravitacionih maskona ili gravitacionih anomalija Zemlje može se od prilike odrediti mesto koje će biti pogođeno zemljotresom, ali i ne mora to biti običaj. Imam par tekstova o tome pa možete pogledati.
http://www.astronomija.co.rs/nauka/geologija/4339-kako-se-meri-snaga-zemljotresa.html
http://www.astronomija.co.rs/nauka/geologija/4363-kako-se-prenosi-zemljotres-kroz-tlo.html
http://www.astronomija.co.rs/nauka/geologija/4657-geoid-ili-krompir.html
Ovo je potrebno štivo da naupućeni shvate šta su to zemljotresi i kako nastaju. Kao geoinformatičar, ne bih se upuštao u neke pretpostavke ili nedokazane tvrdnje o eventualnim koincidencijama u vezi sa nastankom zemljotresa i njegovim predviđanjem. S velikim poštovanjem prema Vašem radu ili talentu, kako već to vidite, moram reći da nauka ne poznaje takav vid istraživanja niti ga smatra relevantnim izvorom informacija o konkretnoj stvari.
odgovor
- Detalji
- Kategorija: Komentari
- Autor betelgez