Ova jedva primetna bledo plava tačkica ispod moćnih Saturnovih prstenova naš je svet. Na njoj, toj tačkici, u savršenoj harmoniji žive trilioni živih bića. Biljke hrane životinje, a životinje na kraju svog životnog ciklusa postaju hrana biljkama - i život buja. Na toj tačkici smo i mi, ljudi. Ima nas preko sedam milijardi i taj broj brzo se uvećava. Uskoro će nas biti deset milijardi. Čovek je možda najopasnije stvorenje, ali i najplemenitije u čitavom svemiru.
Kada je letelica Kasini snimala našu planeticu neki od nas su bili na Letenki i mahali sa poljane prema Saturnu. Bilo je to 19. jula ove godine. Uz malo mašte možete nas videti na gornjoj fotografiji.
Pored te tačkice nalazi se i naš Mesec. Mesec ja najdragoceniji satelit koji postoji u Sunčevom sistemu jer bez njega života možda ne bi bilo. Ili bi ga i bilo, ali on ne bi ni malo ličio na ovaj naš i bio bi mnogo, mnogo skromniji. Pogledajte Mesec sa Saturna na ovom uvećanom delu gornje fotografije. On je tačkica desno.
Fotografija je načinjena 19. jula ove godine širokougaonom kamerom smeštenoj na letelici Kasini. U trenutku snimanja Kasini je od Saturna bio udaljen 1,212 miliona kilometara, a od nas čak 1,445858 milijardi kilometara. Na ovoj fotografiji jedan piksel prikazuje 69 kilometara Saturnove površine i čak 86.620 kilometara Zemljine.
Kasini je lansiran 1997. godine, u orbitu oko Saturna je ušao 2004. Misija će trajati do 2017. godine kada će letelica, po komandi sa Zemlje, krenuti u ka planeti i nepovratno uroniti u njegovu gasovitu površinu.
Ovo nije prvi put da je Kasini snimio Zemlju. Pre sedam godina, 2006, Kasini je snimio ovu fotografiju:
Ona je ubrzo, po odluci mnogih časopisa, postala najlepša fotografija te godine. Ne vidite Zemlju na njoj? Evo je: