Koju vrstu zračenja emituje gas na temperaturi od 1.000.000K? Za razliku od fotosfere sa temperaturom od 6.000K, koja najviše zrači u
vidljivom delu spekta, topliji koronarni gas emituje elektromagnetno zračenje mnogo viših frekvencija i energija, najviše X-zrake. Iz tog
razloga teleskopi za detekciju X-zračenja su postali vrlo značajni za proučavanje korone Sunca. Ali evo spektakularnog snimka dobijenog Canon A470 digitalnim fotoaparatom, naknadno obradjenog jednostavnim softferom... Utisak je zaista čaroban...

kliknite fotografije

Zlatko-Pasko-X-RayII

Zlatko-Pasko--X-Ray

Author: Zlatko Paško

Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša#
    AM izlazi na latinici (kao i... 12 sati ranije
  • Miki said More
    AI odlično sklapa tekstove, (u principu... 14 sati ranije
  • Синиша said More
    A sad ozbiljno. AI u deliću trena,... 15 sati ranije
  • Duca said More
    @Nikola
    Dok su u pitanju čiste... 17 sati ranije
  • Nikola said More
    Super, definitivno AI ima svoje koristi,... 18 sati ranije