Astronautika: istorija

yuri a gagarin

Gagarinovih 108 minuta koji su promijenili svijet

Dvanaestog travnja 1961., u ranim jutarnjim satima po našem vremenu (07:07 UT+1) s ondašnjeg  tajnog raketodroma Tyuratam duboko u nenaseljenoj stepi Sovjetskog saveza put svemira krenula je modificirana interkontinentalna balistička raketa R7 (Semjorka). Tog jutra umjesto atomske bojeve glave na vrhu rakete nalazilo se nešto daleko značajnije za ljudski rod; svemirski brod Vostok-1 s kozmonautom Jurijem A. Gagarinom.  Svijet je dobio prvog svemirskog letača koji je napravio puni krug oko Zemlje te nakon 108 minuta uspješno prizemljio. Događaj koji je rasplinuo granice mogućeg, iznenadio cijeli svijet, pokazao kako nebo više nije granica, a SAD i zapadu „zveknuo“ tehnološku pljusku od koje se nisu mogli oporaviti barem do lansiranja ljudi ka Mjesecu.

Ubrzo su put Gagarina krenuli novi svemirski brodovi, sovjetski a zatim i američki. Čovjek se poput malog mačeta nespretno ali hrabro otiskivao sve dalje i dalje, iskušavajući granice tehnologije i čovjeka. Danas razdoblja ljudske povijesti definiramo nazivima poput; kameno doba, brončano doba, industrijsko doba.. a za sve njih nemamo točan datum i sat kada su otpočela. Za svemirsko doba čovječanstva znamo točno kada je otpočelo; 12.04.1961. u 07:07 sati po našem vremenu.

Gagarinov dan obilježava se diljem planeta. Godine 2021. kod nas u Puli zahvaljujući suradnji Istarskog svemirskog programa – Prvog hrvatskog svemirskog programa i Ruske Federacije postavljena je bista kozmonautu Gagarinu. Te je godine Pula bila centralno Europsko mjesto obilježavanja 60. obljetnice leta prvog čovjeka u svemir!

Od Gagarina na ovamo svemirski brodovi i postaje ugostili su 685 svemirskih letača iz većeg broja država. Nemali broj njih letio je u svemir dva ili više puta. Posljednja tri svemirska letača krenula su u svemir 08.04.2025. s raketodroma Baikonur (da, to je danas poznat naziv tajnog vojnog raketodroma Tyuratam iz Gagarinovog doba). U ruskom svemirskom brodu Soyuz MS-27 ka MKS poletjela je tročlana međunarodna postaja; Ruski kozmonauti Sergey Ryzhikov i Alexey Zubritsky te američki astronaut Jonny Kim.

prvi u svemiru film

Netom prije će raketa krenuti u nebo Gagarin je izgovorio riječ „POYEKHALI!" (IDEMO!). Nadajmo se kako će cijelo čovječanstvo krenuti putem svemira, tamo su naše zemaljske razlike nebitne! 

Godine 2013. u suradnji ruske i američke kinematografske industrije predstavljen je film; Gagarin, Prvi čovjek u svemiru, ovdje možete pogledati trailer filma; 

“Nakon tebe tisuće će letjeti u svemir, ali tebe će svijet zapamtiti”, riječi su kojime je Gagarinov kolega ispratio posljednje korake kozmonauta Gagarina prije njegova ulaska u Vostok 1. Poyekhali!

vostkok1 podaci i let