Pre dvadesetak godina

Skorpija 06 1

Škorpija sa džinovskim Antaresom na negativu starom dvadesetak godina … To je bilo ono vreme kada smo komentarisali da Fujifilm “vuče” na zeleno, a Kodak na crveno. Vreme kada smo se ponosili Nikonom FM1 i ED objektivima – ko ih je imao. Yashica 2000 super je bio referentni fotoaparat za skromnije džepove dok Praktika i Zenit su bili standarna oprema za retke amatere astrofotografe.

Yashica 2000 super, Fujifilm 800 ASA, eksp. 2min (pos. B + žičani okidač) na montaži Super Polaris. Skeniran negativ, obrada PS.

  scorpius1x1
  Škorpija

O ovom sazvežđu

O Antaresu

 

 
Nekoliko fotografija Slavka Stojanova:
 
 

Kometa ISON iz Novog Sada

Trag aviona na Sunčevom disku

4 velika Jupiterova satelita

Pocepana pega na Suncu

Na toj slici postavio sam žutu liniju između Merkura i tačke desno. Ako se to rastojanje promeni do poslednjeg snimka, znači u pitanju je telo koje se brzo kreće. Tu istu liniju paralelno prenosim i na sliku 3b i da – vidi se da se desna tačka dosta pomerila. Ali, i Merkur se brzo kreće oko Sunca, a i nebeski svod je zakrivljen, hm… nisam baš sasvim siguran da li sam dobro uradio merenje. Zato na prvoj slici gde sam snimio i Saturn, to je slika 2c, postavljam novu, zelenu liniju između Merkura i Saturna. Tu istu liniju prenosim na poslednju sliku 3b i vidim da je stvarno došlo do promene položaja.

Setim se: Saturn se kreće sporije od Merkura, smatraću da se on nije pomerio, hajde da mi on predstavlja zvezdu nekretnicu. Na slikama 2c i 3b postavljam još jednu, plavu liniju između Saturna i tačke desno i opet je vidljivo da se sporna desna tačka pomerila i to tačno u pravcu Sunca (crne strelice) – dakle to je kometa ISON. Ako sam pogrešio, neka me čitaoci AM isprave.

Slika 1a je u originalu jako tamna jer je to prva slika koju sam snimio u mrklom mraku i to napamet u predviđeni deo neba, pa je naknadno jako posvetljenja u računaru i zato ima tako izraženi šum. I slika 2a je prilično tamna, pa dajem i uvećanu verziju 2b na kojoj se bolje uočavaju tačkice.

Za ljubitelje astronomije, najbolja slika je ona potpisana, bez rednog broja, pa posle svih pomoćnih i dobro “išaranih” slika, tu ostavljam za uživanje.