Astronautika: misije

Juno je sonda američke svemirske agencije NASA koja je lansirana 5. 8. 2011. godine sa ciljem da detaljno prouči Jupiter i njegov sistem.

Juno MainEngine Firing ViewAJuno uključuje glavni motor; metnička vizija * NASA/JPL-Caltech

Sondi je bilo potrebno pet godina da stigne do Jupitera i očekuje se da u sledeći ponedeljak, 4. jula, da stigne do svog cilja na rastojanju od oko 5.000 kilometara. Predviđeno je da misija traje godinu i po dana, za koje vreme će sonda 37 puta da obiđe oko Jupitera i u februaru 2018. godine će kontrolisano da bude srušena kroz Jupiterove oblake, gde će pod snažnim pritiskom Jupiterova gravitacije da bude uništena.

Ovo je važno zbog toga, što će na taj način biti sprečeno da ova nesterilna sonda, ako bi ostala da kruži oko Jupitera, jednog dana možda pala na neki od njegovih satelita i tako ga kontaminirala bakterijama sa Zemlje.

junospacecraft 680Instrumenti na Junu * NASA/JPL-Caltech
Veći poster

Zadatak sonde Juno je da uz pomoć naučnih instrumenata pronikne kroz oblake Jupitera, da ispita njihovo poreklo, strukturu, atmosferu i magnetosferu i da pokuša da utvrdi, da li Jupiter poseduje čvrsto jezgro. U znak sećanja na otkrivača četiri najveće Jupiterova satelita, Juno na brodu nosi jednu aluminijumsku plaketu sa slikom Galieo Galilea, jednu belešku pisanu njegovom rukom, i tri Lego-figure koje predstavljaju Galilea, Jupiter i njegovu ženu Juno.

JunoJupiterJuno nad severnim polom Jupitera; umetnička predstava * NASA/JPL-Caltech

Juno će da se približi Jupiteru sa severa, preleteće njegov pol i pri tome će da uđe u njegovu orbitu gde će da kruži oko njega na ekstremno eliptičnoj putanji. To je veoma rizičan manevar, prilikom koga može da se dogodi da sonda bude uništena.

Sonda Galileo, koja je 1995. godine je ulaskom u Jupiterovu atmosferu bila zgnječena zbog ogromnog pritiska koji tamo vlada je greška koja više ne bi smela da se ponovi sa ovom sondom vrednom 1,1 milijardu dolara. Prva faza manevra počinje 1. jula 2016. godine i trajaće četiri dana. Približavanje Jupiterovim oblacima na najveću blizinu (takozvani perijovum) treba da iznosi 4.200 kilometara. 5. jula 2016. će faze ulaska u orbitu biti okončane. Tada će jednosmerna komunikacija između sonde i Zemlje da traje 48,3 minuta.

Ljiljana Gračanin
Author: Ljiljana Gračanin
Maturirala u Beogradu u Beču doktorirala astronomiju i fiziku. Na univerzitetskom institutu za astronomiju u Beču se pored predavanja o Suncu i Sunčevom sistemu bavi naučnim istraživanjima na polju spektrografije protozvezda. Napisala je nekoliko desetina naučnih radova o spektralnoj analizi sastava protozvezda. Za ESA (Evropsku Svemirsku Agenciju) piše Tviter-stranu na srpskom jeziku; za Nasu, projekat APOD, objavljuje dnevne prevode fotografija na tri jezika; za ESO (Evropsku Svemirsku Opservatoriju) prevodi opise fotografija na srpski jezik; za Austrijski Svemirski Forum (OeWF) vodi Tviter stranu na srpskom. Na FB uređuje stranu sa aktuelnim zbivanjima na polju astronomije na nemačkom jeziku i FB-stranu sa kursem na srpskom jeziku o orijentaciji na nebu. Uz to održava redovne kurseve astronomije za decu i amatere i drži predavanja za javnost. U okviru Astronoma Bez Granica (Astronomer Without Borders) postavljena je za nacionalnog koordinatora za Srbiju…

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Rapaic Rajko said More
    Kao diplomirani ucesnik skole, mogu vam... 2 dana ranije
  • Zoran said More
    Religija STOP
    DA astronomija,
    bravo... 3 dana ranije
  • Duca said More
    Higsov bozon "stvara" samo oko 5% mase... 4 dana ranije
  • Baki said More
    Nije direktno vezano za temu, ali nije... 5 dana ranije
  • Miki said More
    Aha, ok, ovako se pojavljuje. Može se... 5 dana ranije

Foto...