U korporaciji Roskosmos se nadaju da će Federalni kosmički program (FKP) za period 2016-2025 biti poštedjen još jednog velikog smanjenja budžeta. Ovo je izjavio direktor Roskosmos Igor Komarov, na 66. kongresu Medjunarodne astronautičke federacije (IAF) koji se održava u Jerusalimu.

rublja1

igor

Igor Komarov

Pre nekoliko dana, neimenovani izvor iz Roskosmosa je najavio mogućnost smanjenje budžeta FKP i do 1,5 triliona rubalja. Posle zadnjeg, takozvanog sekvestra (dodatnog smanjenja budžeta) obavljenog u aprilu, kao što smo javili budžet FKP je sa realnih 2,8 triliona smanjen na nešto iznad 2 triliona.   

“Ubedjen sam da će FKP do kraja godine biti usaglašen i utvrdjen. Iako postoje ozbiljna pitanja vezana za limite budžeta i obim sredstava predloženih za programe, nadamo se da velikog sekvestra neće biti”, rekao je Komarov.

On nije želeo da precizira cifre, ali je dodao da je zbog smanjene potražnje budžet za 2016. promenjen. U poredjenju sa 2015, budžet za 2016. je planiran u većem obimu. Sada se ispostavilo da su prvobitno planirani rashodi sada manji.

Komarov je takodje naveo da su prioriteti Roskosmosa grupisanje kosmičkih aparata namenjenih navigaciji, telekomunikacijama i daljinskom sondiranju Zemlje.

Drugi prioritet je nauka, a treći kosmički i programi sa ljudskim posadama. Na poslednjem mestu je osvajanje daljnjeg kosmosa.

Odluka o dodatnom smanjenju budžeta FKP2025 će biti doneta na osnovu ovih prioriteta – naravno, smanjenja će ići od “suprotne strane”.

Znači li to da će neki od planova sa misijama novogo ruskog kosmičkog broda PTK NP i razvojem kriogene rakete-nosača “Angara-A5V” budu korigovani, teško je sada reći. Kako su PTK NP i “Angara-A5V” kičma mesečevog programa, smanjenje njihovog budžeta može itekako da se odrazi na ruske planove za Mesec. Tome u prilog ide i izjava predsednik RKK “Energija” Vladimir Solncev koji je na marginama kongresa IAF, potvrdio ono što se nekoliko puta čulo i od Komarova - da je istraživanje Meseca priorit ruskog programa letova sa ljudskim posadama u narednih 10-20 godina.

“Spuštanje na Mesec se planira do 2030”, izjavio je Solncev.    

Sa druge strane, što se gradnje nove ruske orbitalne baze tiče, sada je gotovo izvesno da še Rusija ostati duže na MKS, možda i do 2028. kako je ranije planirano.


Stezanje kaiša - budžet Roskosmosa za 2016-2025.


 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Rapaid said More
    Ako se uzme da se sve kreće brzinom... 12 sati ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Ah, kako da niko nije čuo za... 13 sati ranije
  • davor94 said More
    :D :D Henri Poincaré je osnova, za... 21 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Kao diplomirani ucesnik skole, mogu vam... 3 dana ranije
  • Zoran said More
    Religija STOP
    DA astronomija,
    bravo... 4 dana ranije

Foto...